محصولات کشاورزی پردرآمد

انواع محصولات کشاورزی

پردرآمد ترین محصولات کشاورزی

در مرحله اول باید با توجه به فرهنگ مصرف و شرایط آب و هوایی و بازار هدف محصول را انتخاب کرد و یا اینکه بتوانیم با کنترل عوامل موثر بر رشد گیاه ( گلخانه ) شرایط پرورش را فراهم آوریم.

کشاورزی فرآیند تولید مواد غذایی – خوراک – فیبر و بسیاری دیگر از محصولات مورد نظر از طریق کشت برخی از گیاهان است . کشاورزی به دو دسته محدود ( خانگی ) و گسترده ( صنعتی) برای اهداف تجارت در سراسر دنیا انجام می شود . در ده اخیر و با گسترش فناوری در همه عرصه ها کشاورزی نیز شاهد تغیرات بزرگی چه از نظر تولید مانند محصولات تراریخته و بذرهای اصلاح شده جهت تولید بیشتر و مقاومت زیادتر نسبت به افات و بیماریها و ادوات و ماشین آلات کشاورزی که هم سرعت کار را افزایش داده و هم هزینه نیروی کاری را کاهش داده و از طرفی با معرفی سبکهای جدید کشاورزی گلخانه ای از جمله کشت هیدروپونیک و ایرو پونیک با کمترین مساحت اشغال شده و مصرف بهینه آب تولیدی در حدود ۱۰ برابر تولید سنتی ، بتوانند تولید داشته باشند.

همچنان گندم ، برنج ، ذرت ، سیب زمینی پرمصرفترین محصولات کشاورزی در جهان هستند که میزان صادرات آنها از هر محصول دیگری بیشتر است و واقع جز محصولات استراتژیک هر کشوری محصوب می شوند. با این حال از دیگر محصولات کشاورزی پرطرفدار و پردرآمد در جهان می توان به پنبه ، گوجه فرنگی ، سیب ، موز ، قهوه ، لوبیا ، زیتون ، چای ، چغندرقند ، فندق ، پسته و زعفران ، انواع گیاهان دارویی اشاره کرد .

هفت محصول پردرآمد در ایران:

  1. گندم
  2. برنج
  3. نیشکر
  4. پسته
  5. زعفران
  6. چای
  7. مرکبات

زودبازده ترین محصولات کشاورزی و پردرآمدترین محصولات کشاورزی گیاهان دارویی می باشند.

گیاهان دارویی