انواع پوشش ها برای گلخانه

انتخاب بهترین ماده پوشاننده گلخانه بسیار مهم است زیرا در میزان نور شما تأثیر می گذارد. مواد مختلفی وجود دارد که مقدار دقیقی از نور را برای عبور از آن فراهم می کند و مقادیر مختلفی از توزیع نور را نشان می دهد. هنگام انتخاب مواد برای پوشش باید هوشیار باشید زیرا نور های شدید می توانند گیاهان شما را بیش از حد گرم کنند. از طرف دیگر سایه بیش از حد ، باعث خراب شدن گیاهان از کمبود انرژی می شود.

 (Glass) شیشه

شیشه یکی از مواد مرسوم و متداول جهت پوشش گلخانه میباشد و دارای عبور نور وپایداری بالا میباشد. اما شیشه های پوشش دار و رنگی به دلیل نشر کم و انعکاس گرما باید با دقت و احتیاط استفاده شوند به طور مثال شیشه های برنزی میتوانند کاهش عمده ای در عبور نور داشته باشند. پایداری بسیار عالی پوشش های شیشه ای باعث نگهداری هرچه بهتر گیاهان در شرایط نامساعد محیطی می گردد, برای مثال یک گلخانه با پوشش دولایه ی پلی اتیلنی با بارش یک برف سنگین ممکن است فرو بریزد. امروزه شیشه مورد استفاده در گلخانه ها از نوع حرارتی  (Tempered glass) به دلیل استحکام بالاتر میباشد که این اجازه را میدهد که از قابهایی با عرض ۳۰-۳۶ اینچ استفاده شده و کاهش تعداد قاب و افزایش نور را سبب می شود.

این قبیل قابهای بزرگتر معمولاً با استفاده از درزگیر پلاستیکی نصب میشوند.

شیشه های سخت به خوبی در برابر بارش تگرگ ایستادگی میکنند. بزرگترین عیب های پوششهای شیشها ی عبارت از هدررفت گرمای زیاد و هزینه اولیه خرید تجهیزات و نصب آنها است. برای نمونه اندازه چارچوب های مورد استفاده در پوشش های شیشه ۶۵ اینچ است.  این چارچوب ها باریکتر از چارچوب های مورد استفاده در پلاستیک های سخت هستند و به دلیل سنگین بودن شیشه، در پوشش های شیشه ای به تجهیزات محافظ و نگهدارنده بیشتری در مقایسه با دیگر پوشش ها نیازمندند. بنابراین به کار بردن پوشش شیشه ای گرانتر از دیگر پوشش هاست.

پوشش شیشه ای

انواع پلاستیک گلخانه ای

چهار نوع مختلف پلاستیک گلخانه ای وجود دارد که همه ماندگاری بالایی دارند . با این حال ، شرایط جوی شدید مانند یخ زدگی شدید ، گردباد ، تگرگ و توفان ها عواملی هستند که باعث کاهش طول عمر پلاستیک می شوند.

 (Polycarbonate) -1 پلی کربنات

پلاستیک پلی کربنات به عنوان یکی از بهترین مواد پوشش گلخانه ای در نظر گرفته می شود. این پلاستیک یک دیوار دوقلو یا دوتایی است که از پلاستیک پلی اتیلن ساخته شده است. اگر به درستی نگهداری شود ، این نوع پوشش می تواند ده سال یا بیشتر عمر بکشد.

این مواد به صورت ورق تک لایه موجدار و یا به صورت دو یا سه جداره استفاده میشوند. همه آنها انعطاف پذیر بوده و شعاع خمش بالایی دارند. همچنین این ورقها شفاف بوده و عبور نور بالایی دارند و نیز مقاومت بالایی در برابر ضربات از جمله تگرگ را دارا می-باشند و نسبت به دیگر مواد پلاستیکی اشتعال پذیری کمتری دارند. از همه مهمتر کاهش اتلاف انرژی از طریق این ورقها میباشد. همچنین به دلیل وجود لایه ضد UV بر روی سطح خارجی این نوع ورقها، مقاومت خوبی در برابر اشعه مخرب UV خورشید را دارا میباشد.

گلخانه دارها به این نتیجه رسیده اند که صفحات ۱۶ میلیمتری تا ۷۰ % از هدررفت گرما جلوگیری می کند .و صفحات ۶ میلیمتری تا ۵۰% از هدر رفت گرما جلوگیری می کنند.صفحات پلی کربناتی در برابر تگرگ بسیار مقاومتر از صفحات پلی اکریلیکی هستند. بعضی از این صفحات تا ۵ سال در برابر آسیب های تگرگ گارانتی دارند. هم صفحات پلی کربنات و هم صفحات اکریلیکی به رنگ برنزه در دسترس است که این موضوع باعث می شود که از شدت نور آفتاب جلوگیری کند , برای نمونه در گلخانه هایی که می خواهند فراورده هایشان را به صورت خرده فروشی عرضه کنند,در جای عرضه فراورده ها می توان این گونه صفحات را به کار برد. همچنین میتوان ورقهای مخصوصی خریداری کرد که سطح داخلی آنها با یک عامل آب دوست(هیدروفیل) پوشش داده شده باشد که سبب کاهش قطره ای شدن رطوبت شود. در ضمن به دلیل استحکام بالای ضربه این ورقها، در برابر دزدی و خرابکاری دشمنان نیز ایمن هستند.این نوع پوشش با تغییرات دمایی منبسط و منقبض میشوند. از این رو در نصب آنها باید این مطلب را مورد توجه قرار داد. ورقهای تک لایه موجدار عمدتاً با پیچ و یک قطعه لاستیکی نصب میشوند و درزبندی فومی یا چوبی اطراف لبه های آن استفاده می شود . ورقه های دو و سه جداره نیز با پروفیلهای آلومینیومی H به فریم گلخانه متصل میشوند. بالا و پایین ورقها باید با نوار H آلومینیومی جهت جلوگیری از ورود حشرات ، ذرات گرد و غبار و … درزگیری شود. استفاده از آب بند سیلیکونی در امتداد لبه اکستروژن از ورود آب جلوگیری میکند.

برای ساخت گلخانه تعداد صفحات کمتری از این پلاستیک های سخت مورد نیاز است و به همین دلیل هم هزینه های مربوط به نصب این صفحات تا اندازه زیادی کاهش می یابد. این نوع پوشش در مقایسه با فیلمهای پلی اتیلنی مرسوم گرانتر بوده اما طول عمر آن بالاتر بوده و همانند فیلم پلی اتیلنی نیاز به تعویض مکرر ندارد.

پوشش پلی کربنات

۲-پلاستیک پلی اتیلن

در پلی اتیلن دو نوع مقاومت پلاستیک وجود دارد. پروژه های بزرگ صنعتی معمولاً از پلی اتیلن درجه تجاری استفاده می کنند.

پوشش پلی اتیلن

۳- پلاستیک پلی وینیل

پلی وینیل در مقایسه با پلی اتیلن یک پلاستیک قیمتی است. سختی پلاستیک دلیل قیمت بالاتر است. به این دلیل است که اگر در شرایط بهینه نگهداری شود ، پلی وینیل می تواند پنج سال یا بیشتر دوام بیاورد.

۴- پلاستیک کوپلیمر

کوپلیمر از نظر طول و استحکام از پلاستیک پلی اتیلن بالاتر است. اگر به طور مرتب تمیز و بررسی شود ، می تواند سه سال یا بیشتر طول بکشد. با این وجود ، بعد از گذشت سه سال از این پلاستیک ، شکننده ، شکننده و شکسته می شود. یک نوع گران قیمت انواع کوپلیمر وجود دارد که به همان اندازه شیشه روشن و به مراتب قوی تر از نوع ارزان قیمت است.

(Acrylic) آکریلیک

بین پوششهای مختلف، آکریلیک از نظر عبور نور مقام اول را دارد. ورق آکریلیک کمی شفافتر از پلی کربنات بوده اما زرد شدگی کمتری بر اثر مرور زمان در آن مشاهده میشود. اشتعال پذیر بوده و برای گلخانه های دائمی مورد تأیید نیست. نسبت به پلی کربنات، ذرات گرد و غبار را بیشتر به خود جذب میکند اما خش پذیری کمتری دارد. ورقهای آکریلیک در ضخامتهای مختلف موجود میباشد. این مواد سخت بوده و باید روی سطوح صاف نصب شود و تکنیک نصب آن مشابه ورق پلی کربنات با استفاده از پروفیل آلومینیومی H انجام می شود.

پوشش آکریلیک

. (FRP) فایبرگلاس

فایبرگلاس اگرچه هنوز در گلخانه ها وجود دارد اما توسط مواد دیگر به خصوص پلی کربنات جایگزین شدهاند. بدین دلیل که رزین موجود در این ورقها بعد از چند سال فرسوده یا ساییده میشوند و به مرور زمان به وسیله گرد و خاک تیره شده و عبور نور را کاهش میدهد و نیز در اثر

UV  نور خورشید تخریب شده و شکسته میشود. و در نهایت با توجه به جدول ۱ ویژگی عایقی ضعیفی دارد. ورق فایبرگلاس در دو نوع صاف و موجدار موجود میباشد.

موج دار بودن فایبرگلاسها برای افزایش میزان مقاومت آنهاست. در هر صورت عیب بزرگ این نوع فایبرگلاس سطح بیشتر آن در مقایسه با نوع صاف آن است, که باعث هدر رفت بیشتر گرما می شود. پوششهای بیرونی نیاز به این دارند که بوسیله ی مواد ضد اشعه ی فرابنفش پوشانده شوند تا از زرد شدن رزین های اکریلیکی که در ساختمان این لایه ها به کار رفته جلوگیری کند. ممکن

است تگرگ,ساینده های گوناگون, آلودگی هوا ,گرد و غبار و یا دیگر آلاینده ها باعث خرابی لایه ها شوند و یا حتی باعث نرسیدن نور به داخل گلخانه شوند. بیشتر فایبرگلاس ها این ضمانت را دارند که در ۱۰ سال اول استفاده, تا ۸۰ % نور خورشید را از خود عبور دهند و در ۲۰ سال اول استفاده هم این تضمین را دارند که بافت این پلاستیکها آسیبی نبیند. بزرگترین ایراد پوشش های فایبر گلاس در زود آتش گرفتن این پوشش هاست و این هم به علت استفاده از رزین های اکریلیکی در ساختمان آنهاست و این موضوع باعث افزایش هزینه های مربوط به بیمه در این نوع پوشش می شود و به همین دلیل استفاده از این نوع پوشش ها در گلخانه هایی که حالت آموزشی دارند توصیه نمی شود. این ورقها باید با پیچ همراه با درزبند لاستیکی متصل شوند تا اجازه انبساط داشته باشند.

پوشش فایبرگلاس

فیلم پلاستیکی

رول و ورق های پلاستیکی گلخانه یکی از بهترین مواد پوشش گلخانه ای است که به نسبت پلاستیک معمولی متفاوت است. همچنین ساخته شده اند تا در برابر همه شرایط آب و هوایی سازگاری داشته باشند.

گزینه ای ارزان قیمت نسبت به شیشه هستند. همچنین تنظیمات آنها بسیار آسان است و می توانند با اشکال و اندازه های مختلف گلخانه کاملاً مطابقت داشته باشند. این پلاستیک ها همچنین قادر به قاب کردن پنجره ها ، درها و دریچه ها هستند

دوام پلاستیک های گلخانه ای بدین معنی است که پلاستیک های کمتری به عنوان زباله تولید شده و باعث کاهش میزان آلودگی در منطقه می شوند

وزن سبک، سایز بزرگ و قیمت کم، فیلمهای پلاستیکی را گزینه خوبی برای پوشش گلخانهای برای تولید محصولات فصلی کرده است. این نوع فیلمها انتخاب خوبی برای گلخانه های منحنی وار میباشد چونکه به راحتی با شکلهای انحنادار تطابق مییابد. امروزه با استفاده از پلاستیکهای گرید گلخانه دارای حفاظت UV گسترش یافته که مدت ۳ سال دوام دارند. همچنین به آنها ترکیبات بازدارنده IR اضافه می شود که اتلاف گرمایی گلخانه ها را حدود ۲۰% کاهش می دهد . سطوح ضد قطره ای آنها نیز سبب کاهش تشکیل قطره های رطوبت روی سطح داخلی آنها می شود.

پوشش فیلم پلاستیک

ورق پلی اتیلن یافت شده (Woven PE Film) اغلب اوقات به نام rip-stop

در بازار وجود دارند و استحکام بالایی در برابر پاره شدن دارد . اگر چه ضخامتهای مختلفی از آنها در بازار موجود است اما ضخامت ۶mm ان برای اکثر کاربردها استاندارد است.

در فصل زمستان جهت حفظ سرما باید از فیلمهای دو لایه استفاده شود که این عمل حدود ۳۵ % کاهش اتلاف گرمایی را در پی دارد. پوشش های نازک پلی اتیلن ارزان است و به همین دلیل هم کسانی که شروع به راه اندازی یک گلخانه میکنند از این پوشش برای گلخانه شان استفاده میکنند. به کار بردن پوشش دو لایه ی پلی اتیلنی به گونه ای که بین دو لایه عایقی از هوا باشد تا ۴۰ % از هدررفت گرمای گلخانه در مقایسه با هنگامیکه پوشش یک لایه پلی اتیلن و یا پوشش های شیشهای وهمچنین فایبرگلاس استفاده کنیم, از هدررفت گرمای گلخانه جلوگیری می کند. پوشش دولایه پلی اتیلنی مقاومت بیشتری در برابر آسیب های تگرگ دارد.

مواد ضد اشعه ی موجود بر روی پلی اتیلن های ضد اشعه ی فرابنفش می توانند تا سه سال هم روی این پوشش باقی بمانند. در هر صورت لایه های پلی اتیلن هر چند وقت یکبار نیاز به تعویض دارند و این بزرگترین مشکل و عیب این نوع پوشش است. در اصل مشکل در کم بودن عمر پوششهای پلاستیکی است؛ هر چه که بیشتر از عمر این لایه ها می گذرد, این لایه ها آسیب پذیرتر می شوند و زودتر پاره می شوند. معمولاً بیشتر گلخانه هایی که به صورت چندتایی ساخته می شوند از آهن گالوانیزه ساخته می شوند. برای به هم وصل کردن سقف این گلخانه ها میتوان از تکیه گاه های افقی به هم پیوسته استفاده کرد. به دلیل ساختار و طبیعت موقتی پلی اتیلن هزینه های مربوط به بیمه می تواند از هزینه خود این مواد بیشتر باشد. گلخانه داران باید بررسی گستردهای بر روی نوع مواد، یرقآلات و تجهیزات مورد نیاز و مواردی از جمله کاهش مصرف انرژی انجام بدهند.__

میزان ریسک پذیری طول عمر تضمینی( سال ) ماکزیموم عبور نور (%) فاکتور اتلاف حرارت (BTU/ft/Hour/F) مواد
بالا ۳۰-۰ ۹۲ ۱/۱ شیشه
(تک جداره)
بالا ۳-۰ ۸۷ ۱/۱ پلی اتیلن
( یک لایه )
متوسط ۲ ۸۲ ۷/۰ پلی اتیلن
( دولایه )
متوسط ۷ ۸۰ ۱ فایبر گلاس
( تک لایه )
پایین ۱۰ ۸۷ ۶/۰ پلی کربنات (دوجداره )

بهترین گزینه ها برای مواد پوشش گلخانه ای

بسیار نادر است که در هر بازار ، یک محصول واحد وجود داشته باشد ، که متناسب با همه باشد. همین مسئله در مورد پوشش های گلخانه ای نیز صدق می کند.

گلخانه Solexx به صورت XP یا مدل های Pro است که بسته به منطقه و شرایط دیگر شما باید از آنها استفاده کنید. این ماده بسیار سبک است و می تواند بر روی هر ساختار گلخانه ای قرار گیرد. علاوه بر این ، از انتشار نور بالایی برخوردار است و اطمینان خواهد داشت که تمام گیاهان شما طیف سودمندی را دریافت می کنند.

پوشش پانل ها

این یک راه حل میانی بین رول های بسیار سازگار و پنل های گلخانه ای کامل است. قرار دادن آن بسیار آسان است و برای ماندن و محکم ماندن به ساختار زیادی در زیر آن نیاز ندارد

علاوه بر این ، به اندازه کافی انعطاف پذیر است که کاملاً روی گوشه ها خم شود و هیچ لکه ای کشف نشود. سرانجام ، نگه داشتن آن بسیار آسان و در حالی که بسیار بادوام و در برابر تقریباً انواع آب و هوا مقاوم است.

پنل های گلخانه ای Solexx به دو نوع ضخامت ، ۸/۱ اینچ برای پنل های XP و ۵/۱ اینچ برای پنل های Pro ارائه می شوند. هر دو ماده دو جداره ساخته شده اند که تا ۷۷٪ از نور نرم و پراکنده را برای رشد گیاه فراهم می کند.

پوشش های گلخانه ای بافته شده

این محصول حرفه ای است که با رول های بسیار بزرگ عرضه می شود و برای تولید حرفه ای گلخانه ها مناسب است. این پوشش نه تنها در برابر برف و تگرگ ، بلکه اشعه ماوراء بنفش نیز از دفاع استثنایی برخوردار است.

این پوشش با فناوری ضد قطره ساخته شده است. آب را به سمت لبه های پوشش تحت فشار قرار می دهد و از تشکیل قالب یا هر بیماری زای دیگر جلوگیری می کند. این امر به ویژه برای گلخانه های درجه تجاری ، بسیار مهم است.

نور منتقل شده توسط پوشش حدود ۳۰٪ کاهش می یابد. این تنها بر طیف قابل مشاهده متمرکز است. این کار ایمنی گیاهان شما را از اشعه مادون قرمز و ماوراء بنفش تضمین می کند. تنها بهترین طول موج ها را برای تولید گیاهان منتقل می کند.